Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Badminton – zasady, dlaczego warto grać

Sport Data publikacji - 29 maja 2022 Autor - Redakcja ekaloria.pl
badminton zasady

Badminton jest sportem, w który ludzkość gra od bardzo dawna. To wyjątkowo prosta gra, w którą zazwyczaj gra się w dwie osoby i potrzebne do niej są zaledwie dwie paletki oraz lotka. Osoby początkujące bardzo często mają problem z opanowaniem zasad gry i utrzymaniem lotki w powietrzu. Badminton zasady – nie są one szczególnie skomplikowane. Sprawdź już teraz.

Zobacz także: Jaki jest najszybszy styl pływacki?

Badminton zasady

Śmiało można powiedzieć, że gra w badmintona jest wyjątkowo prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w lotkę i dwie paletki. Gracze przy pomocy paletek odbijają lotkę tak, by wylądowała ona na połowie drugiej osoby. Trzeba robić to sposób umiejętny, aby lotka nie spadła na ziemię.

Gra rozgrywana jest na punkty. Boisko ma długość 13,40 m i szerokość 6,10 m w deblu lub 5,18 w singlu. Rozgrywka ma miejsce na specjalnie przygotowanym polu z siatką. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przy pomocy specjalnych lin wytyczyć sobie pole do gry we własnym ogrodzie.

Warto wiedzieć, że badminton niekoniecznie jest grą wyłącznie dla dwóch osób. Nic nie stoi na przeszkodzie, by utworzyć kilkuosobowe drużyny i grać na większym boisku. W przypadku zawodów możliwe są drużyny jednoosobowe bądź dwuosobowe.

Aby móc bez problemu grać w badmintona, należy na rozgrywkę wybrać pogodny, bezwietrzny dzień. Silny wiatr może zepsuć całą przyjemność z gry, porywając delikatną lotkę.

Osoby początkujące mogą mieć problem z utrzymaniem lotki w powietrzu. Tymczasem wystarczy kilka prób, by opanować podstawowe odbicia i czerpać z prawdziwą przyjemność. Badminton wcale nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać.

Ciekawostką jest fakt, że gra w badmintona nazywana jest również kometką. Słownika określa tym słowem grę rekreacyjną, rozrywkową. W przypadku profesjonalnej rozgrywki jedyną nazwą jest badminton.

badminton zasady

Profesjonalna gra w badmintona

Pomimo tego, że badminton wydaje się bardzo prostą grą, często tak nie jest. Jest to często pomijany sport, jednak jest to bezpodstawne. Istnieją różnego rodzaju zawody sportowe w badmintona o randze krajowej, a także międzynarodowej. Należy zaznaczyć, że dyscyplina ta rozgrywana jest również na Igrzyskach Olimpijskich.

Warto wiedzieć, że w większych miastach organizowane są specjalne sekcje poświęcone tej dyscyplinie. Badminton szczególnie popularny jest na studiach, w specjalnych Akademickich Związkach Sportowych. Organizowane są także ogólnokrajowe zawody studentów, które wyłaniają najlepszą uczelnie w badmintona. Pomimo tego, że wydaje się to bardzo proste – tak nie jest. Zawody są na bardzo wysokim poziomie. Bez odpowiedniego przygotowania nie będziemy w stanie wygrać potyczek. Jeśli bardzo lubimy grę w badmintona, to warto zastanowić się nad wstąpieniem do sekcji. Jest to ciekawa forma aktywności fizycznej. 

Dlaczego warto grać w badmintona?

Grą w badmintona powinny zainteresować się te wszystkie osoby, którym zależy na spalaniu zbędnych kalorii. Rozgrywka bywa naprawdę intensywna, stąd też doskonale wzmacnia ciało i wspiera proces chudnięcia. Godzina gry w badmintona to utrata ponad 300 kalorii. Przy dłuższym okresie czasu może to znacząco wpłynąć na sylwetkę. Gra w badmintona kalorie – jest to naprawdę dobry wynik.

Badminton, jak każda aktywność fizyczna, poprawia samopoczucie. Śmiało można więc powiedzieć, że wzmacnia nie tylko ciało, ale także ducha. Dzięki temu, że jest to nieskomplikowana gra, możemy grać kiedy tylko chcemy. Możemy także w szybki sposób nauczyć kogoś innego zasad badmintona.

Gra w badmintona jest doskonała do zawierania nowych znajomości. Wszystko dlatego, że może grać w nią każdy. Dlatego też dla osób będących na wyjeździe może być ona doskonałym pretekstem do nawiązania nowych znajomości i znalezienia wspólnego języka z potencjalnymi znajomymi.

Gra w badmintona jest wręcz idealna, jeśli chodzi o wspólne, rodzinne spędzanie wolnego czasu razem. I chociaż początkowe nieudane próby bywają bardzo zabawne, to wystarczy odrobina praktyki, by móc rozgrywać naprawdę zacięte, intensywne, rodzinne mecze.

W porównaniu do innych sportów badminton jest również wyjątkowo mało kosztowny. Aby móc rozgrywać mecze wystarczy zaopatrzyć się w dwie paletki i lotkę. Jeśli chodzi o lotkę, to powinna być ona wykonana z pierza, ponieważ jest nieco cięższa i lepiej zachowuje trajektorię lotu. W przypadku paletek – na rynku znajdziemy wiele rodzajów. W zależności od naszego budżetu, możemy kupić sprzęt podstawowy, bądź też profesjonalny. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku dobrej jakości paletek, taki zakup to duży wydatek.

Podsumowanie – badminton

Podsumowując, warto znać badminton zasady, by móc rozgrywać pasujące, intensywne pojedynki. Gra w badmintona znana jest ludzkości od ponad 2000 lat i wciąż wiele osób odkrywa ją na nowo. To doskonała zabawa – nie tylko w gronie przyjaciół, ale także rodziny. Chcesz rozpocząć grę w badmintona na poważnie? Możesz sprawdzić, czy w twoim mieście organizowane są sekcje. Jeżeli nie – to nie kłopot. Możesz spróbować rozpocząć swoje zmagania na własnym podwórku. Wystarczy, że znajdziesz kompana, który wspólnie z tobą podziela twoje pasje. Tak więc – paletki do ręki!

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka lub obrączki?

Redakcja ekaloria.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

alab