Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Na czym polega gra w tenisa?

Lifestyle Data publikacji - 17 listopada 2022 Autor - Redakcja ekaloria.pl
Zasady gry w tenisa ziemnego

Wiele osób ceni sobie grę w tenisa ziemnego. Jest to wspaniały sport z tradycjami. Wielu polskich sportowców odnosiło w nim sukcesy. Warto wiedzieć, jakie są zasady – gra w tenisa ziemnego.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?
  • Czy gra w tenisa jest droga?
  • Jakie wymiary ma kort do tenisa ziemnego?

Sprawdź również: Czym charakteryzuje się trening funkcjonalny?

Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

Tenis ziemny to taka dyscyplina sportu, która dynamicznie rozwija się w Polsce. Świadczą o tym nie tylko sukcesy naszych rodaków, ale też coraz więcej osób uprawiających go amatorsko. Tenis ziemny uchodzi od lat za sport elitarny, gdyż uprawianie tej dyscypliny wyczynowo związane jest ze sporym nakładem funduszy. Drogie jest wynajęcie kortu, sprzętu, a do tego trzeba jeszcze doliczyć opiekę trenerską. Wszystkie te aspekty generują dość spore koszty. Jednakże warto iść za marzeniami. Sporo ludzi nie wie jednak, jakie są zasady gry w tenisa ziemnego. Mowa tutaj o sporcie, w którym rywalizuje pomiędzy sobą dwóch zawodników bądź dwie pary zawodników w tak zwanym deblu. Obie formy różnią się pomiędzy sobą paroma istotnymi szczegółami.

Opisując zasady, należy skupić się na rozgrywce dwóch zawodników, gdyż jest to najczęstsza forma rozgrywek w tenisie ziemnym. Jeden zawodnik serwuje, natomiast jego przeciwnik ma za zadanie odebrać zagrywkę. Role odwracają się po zakończeniu gema. Warto zaznaczyć, że wymiana zaczyna się serwisem zza linii końcowej. Odbierający piłkę ma możliwość ustawienia się w dowolnym miejscu po swojej części kortu do tenisa. W czasie prawidłowego serwisu pojawia się wymiana. Jej zasadą jest odbicie piłki, zanim odbije się ona dwukrotnie od naszej połowy, co jest bardzo istotne. Wymiana natomiast zakończy się w czasie błędu zawodnika. Mowa w tym przypadku o nieodbiciu zagranej piłki bądź aucie, czyli piłki zagranej poza kort. Można też liczyć na zagranie asa serwisowego. Jest to zdobycie punktu od razu po zagrywce.

gra w tenisa

Zasady – Gra w tenisa ziemnego

Okazuje się, że inną możliwością zdobycia punktów jest błąd serwisowy przeciwnika. Mowa tutaj na przykład o serwisie w aut. Dodatkowo trzeba wspomnieć o zagraniu nieprzelatującym przez siatkę. Istnieje też zasada „foot fault”. Jest to przekroczenie bądź kontakt z linią końcową serwisującego. Istnieje też błąd serwisowy, czyli dwa nieudane zagrania serwisowe. Mecz w tenisa ziemnego podzielony jest na sety, a sety dzielone są na gemy. Zawodnik wygra gema wtedy, kiedy wygra minimum cztery akcje, przy zachowaniu dwóch piłek przewagi, co jest bardzo istotne. Zawodnik wygra seta wtedy, kiedy wychodzi zwycięsko z sześciu gemów. W tym przypadku wymagana jest przewaga dwóch gemów, tak samo, jak w przypadku rozgrywki o gema.

Jeżeli pojawia się wyniki 5-5, wtedy dochodzi do tak zwanego tie-breaka. Mowa w tym przypadku o momencie meczu, kiedy przewaga ma wynosić dwa gemy. Ilość setów zależy od rozgrywek. Okazuje się, że mecze tenisa ziemnego rozgrywane są do dwóch bądź do trzech wygranych setów. Ta pierwsza opcja wykorzystywana jest w przypadku meczu kobiet. Warto też wiedzieć, że w tenisie ziemnym sędzia stołkowy oznajmia o wyniku każdej rozegranej akcji. Break point to sytuacja, w której zawodnik odbierający w gemie potrzebuje zaledwie jednej wygranej piłki do przełamania. Mowa wtedy o sytuacji, w której wygra gema przy serwisie rywala.

Kort tenisowy wymiary – debel oraz singel

Wiele osób zastanawia się, jakie są wymiary kortu. Okazuje się, że wymiary terenu wymaganego do wybudowania kortu pełnowymiarowego wynoszą 36,57 m x 18,27 m. W przypadku, gdy nie dysponuje się ilością terenu do budowy kortu pełnowymiarowego, można zmniejszyć wybiegi kortu. W celu zachowania minimalnych stref bezpieczeństwa wymagane jest stworzenie wybiegów bocznych. Muszą one wynosić co najmniej 2 metry. Natomiast wybiegi za linią końcowe powinny mieć długość 4 metrów. W takim przypadku minimalny teren potrzebny do wybudowania kortu do tenisa ziemnego do gry w debla wynosi 14,9 metrów szerokości oraz 31,7 metrów długości. Natomiast wymiary pola do gry w debla wynoszą 23,77 metrów długości oraz 10,97 metrów szerokości. Gra w tenisa może odbywać się na korcie ziemnym, trawiastym oraz na nawierzchni twardej.

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Suche i zmęczone oczy - przyczyny i sposoby leczenia