ekaloria.pl

Blog tematyczny o diecie, sporcie oraz zdrowiu

Sport

Jaki jest najszybszy styl pływacki?

Jaki jest najszybszy styl pływacki?

Pływanie przez wiele osób traktowane jest nie tylko jako przyjemność, ale również dyscyplina sportowa. Sposoby poruszania się w wodzie nazywane są stylami pływackimi. Warto wiedzieć, jakie są style pływackie i który z nich jest najszybszy.

Zobacz także: Dlaczego warto grać w badmintona?

Styl pływacki kraul

Wiele osób uznaje kraula za najszybszy styl pływacki. Podczas niego ramiona pracują naprzemiennie z oddechem na bok. Praca nóg przebiega zaś w sposób nożycowy. Odmianą kraula jest kraul ratowniczy, podczas którego głowa uniesiona jest nad powierzchnią wody. Warto wspomnieć także o kraulu w terenie, gdzie unoszenie głowy nad wodę pozwala na orientację na wodzie otwartej.

Warto wspomnieć, że zawodowcy potrafią pokonać 100 m kraulem w czasie niecałych 45 sekund. Jeśli chodzi o pływanie kraulem na zawodach, to dozwolone jest one wyłącznie w konkurencjach w stylu dowolnym.

Motylek – delfin

Specjaliści zgodnie twierdzą, że jest to najtrudniejszy do opanowania styl pływacki. W środowisku bywa on potocznie nazywany koniem. Ramiona przenoszone są nad głowę w tym samym czasie, a oddech najczęściej bywa brany z głową na wprost, chociaż można zaobserwować przypadki, w których zawodnicy na zawodach skręcają głową do boku podczas oddechu. Nogi w delfinie pracują jednocześnie.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że motylek nie jest stylem dla każdego. Wszystko dlatego, że wymaga on bardzo dużej siły, elastyczności i doskonałej koordynacji ruchowej. Delfin to drugi najszybszy styl pływacki na świecie.

Styl klasyczny – żabka

Śmiało można powiedzieć, że żabka może nie jest najszybszym stylem pływackim, jednak preferują ją osoby, które w wodzie poruszają się jedynie od czasu do czasu. W czasie tego stylu pływak wykonuje rozgarnianiające ruchy ramion z oddechem wybranym przez siebie. Praca nóg przypomina ruchy żaby w wodzie.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pływając żabką, nie powinno się przez cały czas trzymać głowy w górze. Wszystko dlatego, że może wpływać to na zbyt duże napięcie mięśni kręgosłupa. W prawidłowo wykonywanej żabce po każdym pociągnięciu ramion głowa chowa się do wody i jest to czas, w którym kręgosłup odpoczywa.

Grzbietowy styl pływacki

Śmiało można powiedzieć, że ten styl jest odzwierciedleniem kraula, z tym że zawodnik porusza się na plecach. Styl grzbietowy to najczęściej pierwszy sposób poruszania się w wodzie, jaki opanowują początkujący pływacy.

Podsumowując, pływanie jest naturalną zdolnością człowieka, którą ten traci wkrótce po tym, jak przychodzi na świat. Niemniej jednak, z pewnością warto opanować style pływackie, choćby dlatego, że pływanie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, a także pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Te osoby, które obawiają się, że nie są w stanie same nauczyć się pływać, mogą skorzystać z usług doświadczonego instruktora, który krok po kroku przeprowadzi je przez wszystkie techniki pływackie.

Wśród zalet pływania na basenie należy z pewnością wymienić pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, a także wygląd sylwetki. Prawidłowe techniki pływania mogą korygować wady postawy, a także odciążyć kręgosłup i stawy.

Kiedy najlepiej jest ćwiczyć?

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.