Pływanie przez wiele osób traktowane jest nie tylko jako przyjemność, ale również dyscyplina sportowa. Sposoby poruszania się w wodzie nazywane są stylami pływackimi. Warto wiedzieć, jakie są style pływackie i który z nich jest najszybszy.
Zobacz także: Dlaczego warto grać w badmintona?
Styl pływacki kraul
Wiele osób uznaje kraula za najszybszy styl pływacki. Podczas niego ramiona pracują naprzemiennie z oddechem na bok. Praca nóg przebiega zaś w sposób nożycowy. Odmianą kraula jest kraul ratowniczy, podczas którego głowa uniesiona jest nad powierzchnią wody. Warto wspomnieć także o kraulu w terenie, gdzie unoszenie głowy nad wodę pozwala na orientację na wodzie otwartej.
Warto wspomnieć, że zawodowcy potrafią pokonać 100 m kraulem w czasie niecałych 45 sekund. Jeśli chodzi o pływanie kraulem na zawodach, to dozwolone jest one wyłącznie w konkurencjach w stylu dowolnym.
Motylek – delfin
Specjaliści zgodnie twierdzą, że jest to najtrudniejszy do opanowania styl pływacki. W środowisku bywa on potocznie nazywany koniem. Ramiona przenoszone są nad głowę w tym samym czasie, a oddech najczęściej bywa brany z głową na wprost, chociaż można zaobserwować przypadki, w których zawodnicy na zawodach skręcają głową do boku podczas oddechu. Nogi w delfinie pracują jednocześnie.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że motylek nie jest stylem dla każdego. Wszystko dlatego, że wymaga on bardzo dużej siły, elastyczności i doskonałej koordynacji ruchowej. Delfin to drugi najszybszy styl pływacki na świecie.
Styl klasyczny – żabka
Śmiało można powiedzieć, że żabka może nie jest najszybszym stylem pływackim, jednak preferują ją osoby, które w wodzie poruszają się jedynie od czasu do czasu. W czasie tego stylu pływak wykonuje rozgarnianiające ruchy ramion z oddechem wybranym przez siebie. Praca nóg przypomina ruchy żaby w wodzie.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pływając żabką, nie powinno się przez cały czas trzymać głowy w górze. Wszystko dlatego, że może wpływać to na zbyt duże napięcie mięśni kręgosłupa. W prawidłowo wykonywanej żabce po każdym pociągnięciu ramion głowa chowa się do wody i jest to czas, w którym kręgosłup odpoczywa.
Grzbietowy styl pływacki
Śmiało można powiedzieć, że ten styl jest odzwierciedleniem kraula, z tym że zawodnik porusza się na plecach. Styl grzbietowy to najczęściej pierwszy sposób poruszania się w wodzie, jaki opanowują początkujący pływacy.
Podsumowując, pływanie jest naturalną zdolnością człowieka, którą ten traci wkrótce po tym, jak przychodzi na świat. Niemniej jednak, z pewnością warto opanować style pływackie, choćby dlatego, że pływanie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, a także pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Te osoby, które obawiają się, że nie są w stanie same nauczyć się pływać, mogą skorzystać z usług doświadczonego instruktora, który krok po kroku przeprowadzi je przez wszystkie techniki pływackie.
Wśród zalet pływania na basenie należy z pewnością wymienić pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, a także wygląd sylwetki. Prawidłowe techniki pływania mogą korygować wady postawy, a także odciążyć kręgosłup i stawy.