ekaloria.pl

Blog tematyczny o diecie, sporcie oraz zdrowiu

Sport

Jaki jest najszybszy styl pływacki?

Jaki jest najszybszy styl pływacki?

Pływanie przez wiele osób traktowane jest nie tylko jako przyjemność, ale również dyscyplina sportowa. Sposoby poruszania się w wodzie nazywane są stylami pływackimi. Warto wiedzieć, jakie są style pływackie i który z nich jest najszybszy. Można wyróżnić różne style pływackie: kraul, grzbietowy, motylkowy, piesek. Bardzo popularnym jest też styl pływacki żabka nazywany klasycznym. A zastanawiałeś się jaki jest najszybszy styl pływacki? Dowiedz się teraz!

Zobacz także: Dlaczego warto grać w badmintona?

Styl pływacki kraul

Wiele osób uznaje kraula za najszybszy styl pływacki. Podczas niego ramiona pracują naprzemiennie z oddechem na bok. Praca nóg przebiega zaś w sposób nożycowy. Osoba płynąca kraulem pływa najszybszym stylem. Odmianą kraula jest kraul ratowniczy, podczas którego głowa uniesiona jest nad powierzchnią wody. Warto wspomnieć także o kraulu w terenie, gdzie unoszenie głowy nad wodę pozwala na orientację na wodzie otwartej.

Warto wspomnieć, że zawodowcy potrafią pokonać 100 m kraulem w czasie niecałych 45 sekund. Jeśli chodzi o pływanie kraulem na zawodach, to dozwolone jest one wyłącznie w konkurencjach w stylu dowolnym. Style pływackie takie jak kraul niestety nie są proste w nauce. Wymagają bardzo dokładnego opanowania techniki. Największa trudność dla początkujących pływaków sprawia zanurzenie rąk w wodzie pod odpowiednim kątem. Decyduje to o szybkości pływania, ponieważ praca rąk odpowiada aż za 70% uzyskanej prędkości. Zsynchronizowanie ruchów ciała z oddechem nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy częściowo chowamy głowę pod wodą. Jednak każdy jest w stanie nauczyć się pływać tym stylem!      

najszybszy styl pływacki

Motylek – delfin

Specjaliści zgodnie twierdzą, że jest to najtrudniejszy do opanowania styl pływacki. W środowisku bywa on potocznie nazywany koniem. Ramiona przenoszone są nad głowę w tym samym czasie, a oddech najczęściej bywa brany z głową na wprost, chociaż można zaobserwować przypadki, w których zawodnicy na zawodach skręcają głową do boku podczas oddechu. Nogi w delfinie pracują jednocześnie.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że motylek nie jest stylem dla każdego. Wszystko dlatego, że wymaga on bardzo dużej siły, elastyczności i doskonałej koordynacji ruchowej. Delfin to drugi najszybszy styl pływacki na świecie.

Styl klasyczny – żabka

Śmiało można powiedzieć, że żabka może nie jest najszybszym stylem pływackim, jednak preferują ją osoby, które w wodzie poruszają się jedynie od czasu do czasu. Styl pływacki żabka jest bardzo popularny wśród amatorów pływania. W czasie tego stylu pływak wykonuje rozgarnianiające ruchy ramion z oddechem wybranym przez siebie. Praca nóg przypomina ruchy żaby w wodzie. Może i osoba płynąca stylem klasycznym nie pływa najszybszym stylem, ale za to wzmacnia mięśnie całego ciała i rozwija mięśnie klatki piersiowej.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że motylek nie jest stylem dla każdego. Wszystko dlatego, że wymaga on bardzo dużej siły, elastyczności i doskonałej koordynacji ruchowej. Osoba, która pływa delfinem pływa najszybszym stylem zaraz po osobie pływającej kraulem. Delfin to drugi najszybszy styl pływacki na świecie!

Grzbietowy styl pływacki

Śmiało można powiedzieć, że ten styl jest odzwierciedleniem kraula, z tym że zawodnik porusza się na plecach. Styl grzbietowy to najczęściej pierwszy sposób poruszania się w wodzie, jaki opanowują początkujący pływacy. Styl grzbietowy najmniej nadwyręża plecy. Z tego powody technika ta jest polecana osobom z bólami pleców.

Człowiek płynąc stylem grzbietowym może i nie pływa najszybszym stylem, ale za to ma ułatwione oddychanie. Płynąc stylem grzbietowym jak sama nazwa wskazuje leżymy płasko na wodzie z twarzą zwróconą do góry. 

Podsumowując, pływanie jest naturalną zdolnością człowieka, którą ten traci wkrótce po tym, jak przychodzi na świat. Niemniej jednak, z pewnością warto opanować style pływackie, choćby dlatego, że pływanie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, a także pozytywnie wpływa na ludzkie samopoczucie. Te osoby, które obawiają się, że nie są w stanie same nauczyć się pływać, mogą skorzystać z usług doświadczonego instruktora, który krok po kroku przeprowadzi je przez wszystkie techniki pływackie. Style pływackie takie jak kraul czy styl pływacki żabka są najpopularniejszymi stylami pływania i naprawdę warto je opanować. Osoba płynąca kraulem pływa najszybszym stylem. Natomiast styl klasyczny jest najprostszy do opanowania. 

Wśród zalet pływania na basenie należy z pewnością wymienić pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, a także wygląd sylwetki. Prawidłowe techniki pływania mogą korygować wady postawy, a także odciążyć kręgosłup i stawy. Jednak zdecydowaną zaletą pływania jest to, że w trakcie wakacji nad morzem czy jeziorem, możemy wejść do wody popływać, a nie tylko leżeć na plaży i się opalać. Istnieje też wiele sportów wodnych, w których bez umiejętności pływania nie mielibyśmy szans. Tak naprawdę istnieją same plusy wynikające z umiejętności pływania! A czy Ty umiesz pływać?  

Udostępnij