Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Na czym polega psychoterapia i kiedy z niej skorzystać?

Lifestyle Data publikacji - 31 maja 2022 Autor - Redakcja ekaloria.pl
na czym polega psychoterapia

Decyzja o skorzystaniu z psychoterapii jest trudna. Wątpliwości jest wiele, a wiedza na temat tej propozycji często wcale nie sprawia, że bywa ich mniej. Co warto więc wiedzieć na temat tego rozwiązania i dlaczego, mimo wszystko, psychoterapia może okazać się strzałem w dziesiątkę?

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Czym jest psychoterapia
  • Jak wyglądają wizyty u specjalisty
  • Kiedy należy wybrać się na terapię

Zobacz także: Co zamiast kawy warto pić z samego rana?

Psychoterapia – co to takiego?

Psychoterapia najczęściej jest definiowana jako sposób leczenia chorób psychicznych. Taka odpowiedź na pytanie o to, na czym polega psychoterapia, byłaby jednak z pewnością niekompletna. Warto więc pamiętać, że jest to również sposób na to, aby radzić sobie z trudnościami. Wspiera poznawanie własnych przeżyć i uczy nas, jak generują się emocje, które wpływają na nasze zachowanie i sposób poznawania świata. Często proponuje całkiem nietypową optykę przeżywania tego, czego doświadcza pacjent. Na dalszym etapie jest też nauką wprowadzania zmian i przeobrażeń. Zwykle przyczynia się do tego, że pacjent zaczyna całkiem inaczej postrzegać nie tylko otaczający go świat, ale również swoje miejsce w nim.

psychoterapeuta

Pierwsza i kolejne wizyty

Wizyta w gabinecie psychoterapeuty nie należy do najprostszych. Wiele osób nie dopuszcza nawet myśli, że obcy człowiek mógłby dowiedzieć się czegoś, czego nie chce się mówić nawet najbliższym. Warto więc pamiętać, że pierwsza wizyta ma charakter konsultacyjny. Jest sposobem na ustalenie zakresu terapii. Pozwala też pacjentowi na wyrażenie jego oczekiwań. W czasie jej trwania można też zapoznać się z procesem pracy psychoterapeuty. Już jego próbka może być wystarczająca do tego, aby ocenić, czy takie podejście podoba się nam, czy też trudno jest nam mówić o sensie przyszłych kontaktów w takiej formie.
Ocenienie pierwszego spotkania jest trudne. Osoby mające większe doświadczenie podpowiadają więc, aby nie lekceważyć własnej intuicji. Jeśli wydaje się nam, że spotkanie było dziwne, a my nie czuliśmy się komfortowo w towarzystwie psychoterapeuty – zrezygnujmy z kolejnych. Nie ma żadnego sensu w narażaniu się na niepotrzebny stres i dyskomfort, zwłaszcza że psychoterapeuci stanowią dużą grupę i znalezienie bardziej nam odpowiadającego nie powinno być trudne.

Kiedy wybrać się do terapeuty

Psychoterapia jest często definiowana jako główna metoda leczenia zaburzeń osobowości i zaburzeń psychosomatycznych. Może być jednak również leczeniem wspomagającym. Coraz częściej korzystają z niej więc osoby regularnie pojawiające się w gabinecie psychiatry. Tak jest choćby w przypadku zaburzeń lękowych i depresyjnych oraz zaburzeń odżywiania o różnym podłożu. Nie wolno jednak zapominać, że psychoterapia jest w stanie nam pomóc w przypadku znacznie większego spektrum spraw.
Jest nieoceniona wtedy, gdy już od długiego czasu zmagamy się z jakąś trudnością, nie radzimy sobie z określoną sytuacją i nie potrafimy nabrać do niej dystansu. Psychoterapia może pomóc także wtedy, gdy mamy wrażenie, że pewne wydarzenia w naszym życiu nieustannie rozgrywają się według tego samego schematu. Nie jest on dla nas korzystny, a mimo to sami nie możemy się mu przeciwstawić. Psychoterapeuta jest też w stanie pomóc w rozwiązaniu problemów, które często wydają się nam niemożliwe do pokonania. Tak jest choćby z trudnościami w nawiązaniu relacji z innymi ludźmi.

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?