ekaloria.pl

Blog tematyczny o diecie, sporcie oraz zdrowiu

DietaLifestyle

Co zamiast kawy warto pić z samego rana?

Co zamiast kawy warto pić z samego rana?

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki mocnej kawy. Nie znaczy to, że tylko kawa jest w stanie nas rozbudzić. Co zamiast kawy może postawić nas na nogi rano?

Zobacz także: Czekolada z kakao – jak zrobić domową czekoladę?

Zielona herbata

Zawartość teiny w zielonej herbacie sprawia, że działa ona pobudzająco. Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku zielonej herbaty ogromne znaczenie ma sposób parzenia.

Napar należy zalać wodą o temperaturze 80ºC i parzyć nie dłużej niż przez 3 minuty. Taki napar pobudza i orzeźwia. Warto również stosować go przed pracą lub pójściem do szkoły, gdyż ułatwia procesy uczenia się, zwiększa koncentrację i umiejętność kojarzenia.

Warto również pamiętać, że zielona herbata stabilizuje nasze samopoczucie i redukuje stres, z którym wszyscy musimy się zmagać. Kawa działa odwrotnie. Zwiększa poczucie lęku, niepokoju i powoduje problemy z zasypianiem.

Trzeba pamiętać, że nadmiar kawy (ponad 4 filiżanki dziennie) powoduje wypłukiwanie z organizmu magnezu, co skutkuje nie tylko zwiększoną nerwowością, ale również skurczami mięśni.

Woda z cytryną

Zastanawiając się co zamiast kawy będzie odpowiednim napojem z samego rana nie można zapomnieć o wodzie z cytryną.

Woda z cytryną nie tylko nawadnia organizm, ale również go pobudza. Potas zawarty w cytrynie to paliwo dla naszego mózgu. Jego brak może prowadzić do stanów lękowych, depresji czy kłopotów z pamięcią oraz koncentracją. Witamina C również pomaga naszemu organizmowi radzić sobie w trudnych sytuacjach i działać w stresie.

Nie można również zapomnieć, że woda z cytryną poprawia metabolizm, chociaż osoby, które liczą na dużą utratę wagi wyłącznie po piciu wody z cytryną mogą być rozczarowane.

Yerba mate

Liście ostrokrzewu paragwajskiego dodają energii, pobudzają, poprawiają koncentrację oraz regulują łaknienie. Warto podkreślić, że yerba mate jest również wartościowym źródłem witamin i minerałów.

Warto również pamiętać, że przeciwutleniacze, które znajdują się w naparze, mają działanie antynowotworowe, a także niszczą wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu.

Parzenie yerba mate jest bardzo proste. Wystarczy 2-3 łyżeczki wsypać do naczynia, które nazywane jest bombilla. Jest ono zakończone rurką, przez którą pijemy yerba matę. Ważne, by napar zalać wodą w temperaturze 70 – 75 º C i odczekać około 3- 5 minut.

Kakao

Kakao to napój, który większość osób zna z dzieciństwa. Zawiera on śladowe ilości kofeiny, ale za to jest bogaty w teobraminy, które również mają działanie pobudzające.

Wybierając kakao zamiast kawy można mieć pewność, że jest ono bogate w antyoksydanty, wapń, magnez, selen, cynk, miedź, kwasy tłuszczowe omega-6 oraz witaminy z grupy B, PP, A, E i D.

Zaletą spożywania kakao, zamiast porannej kawy, jest również wypłukiwanie „złego” cholesterolu LDL. Jednocześnie w organizmie wzrasta poziom cholesterolu HDL, który działa przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie.

Kakao podnosi również poziom serotoniny w naszym organizmie. Dzięki temu będziemy spokojni i szczęśliwi. Warto więc kakao pić również przed snem.

Szkodliwe działanie chrzanu – skutki jego nadużywania

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.