Trening funkcjonalny jest doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą wzmocnić mięśnie i znacząco poprawić koordynację ruchową. Opisywana forma aktywności fizycznej cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród początkujących i doświadczonych sportowców. Z dobrodziejstwa treningu funkcjonalnego mogą skorzystać także osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Z niniejszego artykułu można dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rodzaje treningów.
Sprawdź również: Bilans kaloryczny – kompendium wiedzy
Trening funkcjonalny co to?
Trening funkcjonalny najprościej rzecz mówiąc polega po prostu na wykonywaniu prostych ruchów, które naśladują codzienną aktywność. Główną ideą treningu funkcjonalnego jest współpraca poszczególnych partii mięśniowych, dzięki czemu możliwe jest ich równomierne wzmocnienie. Dzięki regularnemu treningowi można poprawić postawę ciała i polepszyć koordynację. Warto wspomnieć także o tym, że trening funkcjonalny jest doskonałym wyborem dla tych osób, które poszukują skutecznej rehabilitacji. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej osób spędza czas w pozycji siedzącej, dlatego też zanikają prawidłowe wzorce ruchowe.
Jakie ćwiczenia dla początkujących?
Osoby początkujące powinny ustalić plan treningowy na cały tydzień. W skład profesjonalnego treningu funkcjonalnego zaliczyć można bardzo wiele ciekawych ćwiczeń. Kluczem do sukcesu jest to, aby zadbać o różnorodność ćwiczeń, dzięki czemu trening nie znudzi się szybko. Warto skorzystać także z pomocy przyrządów, które spotkać można w każdym klubie fitness. Wiele przyrządów można kupić także do domowej siłowni. Godny polecenia jest przede wszystkim sprzęt BOSU, który jest tak naprawdę połączeniem zwykłego stepa i piłki medycznej. Sam trening z BOSU polega tak naprawdę na utrzymaniu równowagi i sprawnym balansowaniu ciałem. Podstawowym ćwiczeniem są oczywiście przysiady z jednoczesnym opuszczaniem rąk. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto rozważyć zakup specjalnych taśm TRX, dzięki którym można wykonać wiele ciekawych ćwiczeń.
Jakie ćwiczenia dla zaawansowanych?
Osoby zaawansowane mogą wykonać plank. Jest to ćwiczenie, które pojawia się praktycznie we wszystkich planach treningowych. Godny polecenia jest przede wszystkim wariant na przedramionach. Po położeniu się na brzuchu należy ramiona ugiąć lekko w stawie łokciowym. W takiej pozycji stopy opieramy na palcach, a następnie całe ciało unosimy na przedramionach. Pamiętać należy o tym, że brzuch powinien być mocno napięty, a pośladki aktywne. Osoby zaawansowane powinny wytrzymać ponad 60 sekund. Dobrym ćwiczeniem jest również wchodzenie na stopnie z niewielkim obciążeniem. Specjaliści zalecają także skręty tułowia z przenoszeniem ciężaru oraz ćwiczenie „waga”. Poszczególne ćwiczenia funkcjonalne należy wykonywać w krótkich seriach, które trwają około 45-70 sekund. Ważne jest to, aby po wykonaniu jednej serii od razu przejść do wykonania kolejnego ćwiczenia. Bardzo ważne jest także to, aby ćwiczenia wykonywać prawidłowo technicznie, dzięki czemu można uniknąć poważnych kontuzji i drobnych urazów.