Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Czy tłuszcz palmowy jest szkodliwy dla zdrowia?

Dieta Data publikacji - 21 listopada 2022 Autor - Redakcja ekaloria.pl
co to jest tłuszcz palmowy

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o zdrowym żywieniu i świadomym wybieraniu produktów. Dużo uwagi poświęca się smażeniu i tłuszczom, których nie wolno spożywać w zbyt dużej ilości. Jednym z bardziej kontrowersyjnych jest tłuszcz palmowy. Co to dokładnie jest? Czy naprawdę jest szkodliwy? W jakich produktach można znaleźć olej palmowy?

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Czym jest tłuszcz palmowy?
  • Jakie właściwości ma olej palmowy?
  • Dlaczego tłuszcze trans są szkodliwe?
  • Gdzie możemy znaleźć olej palmowy?

Sprawdź także: Jakie witaminy ma marchew i dlaczego warto ją spożywać?

Co to jest tłuszcz palmowy?

Tłuszcz palmowy jest olejem roślinnym. Pozyskuje się go z miąższu olejowca gwinejskiego lub jego nasion. Inaczej nazywany jest on palmą oleistą. Naturalny olej palmowy nierafinowany ma ciekłą i gęstą konsystencję. W temperaturze pokojowej przybiera barwę jasnobrązową zbliżoną do żółtej. Olej palmowy rafinowany jest twardy i biały. Najczęściej ta wersja jest używana w branży spożywczej.

Właściwości oleju palmowego

Każdy olej nierafinowany zawiera bardzo wiele cennych składników odżywczych. Tak też jest w przypadku oleju palmowego. W jego składzie można znaleźć witaminę A i E. Również znajduje się witamina K, która w głównej mierze jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi. Olej palmowy ma działanie antyoksydacyjne i chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Z racji tego, że olej palmowy jest olejem roślinnym, to nie zawiera cholesterolu. Można w nim znaleźć koenzym Q10, beta i alfa karoteny. Te składniki z kolei mają dobroczynny wpływ na serce i układ naczyniowy.

Tłuszcz palmowy szkodliwość

Bardzo dużo słyszy się o tym, że olej palmowy jest niezdrowy i należy go unikać. Dzieje się tak w przypadku oleju rafinowanego utwardzonego. Ma on w składzie tłuszcze trans, które są szkodliwe dla organizmu. Tłuszcze te powstają w wyniku utwardzenia oleju w wysokiej temperaturze. Dlaczego więc producenci utwardzają olej palmowy? Powodem jest przedłużenie terminu przydatności do spożycia, a także konsystencja, którą łatwiej jest dostosować do różnego rodzaju przetworów.

Zobacz także: Jak smakuje woda kokosowa – odkryj różnorodność i zalety

Jak szkodzą tłuszcze trans?

Tłuszcze trans dokładnie przebadali naukowcy i niestety są dość szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim mogą powodować choroby serca i wywoływać miażdżycę. Prowadzą także do cukrzycy typu 2. Wiele osób nadmiernie spożywających produkty z tłuszczem palmowym utwardzonym cierpi na otyłość brzuszną. Człowiek może mieć także zwiększony poziom złego cholesterolu, a dodatkowo obniża się dobry cholesterol (HDL). Istnieje ryzyko zwiększonej zapadalności na choroby krążenia, zawał czy arytmię.

tłuszcz palmowy

W jakich produktach stosowany jest tłuszcz palmowy utwardzony?

Wielu producentów zaprzestaje stosowania utwardzonego oleju palmowego na korzyść nierafinowanego. W takiej postaci jest to produkt w pełni bezpieczny i zdrowy. Jednak nadal w sklepach można znaleźć wiele dań, w których utwardzony tłuszcz palmowy się znajduje. Znajdziemy go przede wszystkim w daniach typu fast food, słodycze, przekąski i gotowa żywność wysoko przetworzona. Oczywiście należy bardzo uważnie czytać etykiety i unikać tych produktów. Nie ma obaw, jeśli zje się coś z olejem palmowym utwardzonym, gdyż jedynie nadmierne spożycie może mieć negatywne skutki zdrowotne. Najczęściej dodatek tłuszczu palmowego jest niewielki i czasami nawet ciężko jest go wykryć.

Olej palmowy w kosmetykach

Tłuszcz palmowy ze względu na swoje właściwości jest stosowany także szeroko w kosmetyce. Między innymi często znajduje się w różnego rodzaju kremach i środkach chemicznych. Kremy z dodatkiem oleju palmowego zapewniają stabilność oksydacyjną i doskonale nawilżają. Oczywiście mowa tu o oleju nierafinowanym. Oprócz branży kosmetycznej tłuszcz stosowany jest także w produkcji pasz dla zwierząt.

Czy warto stosować tłuszcz palmowy?

Wybierając nierafinowany olej palmowy, można zyskać neutralny zapach i smak smażonych potraw. Dodatkowo podczas długiego gotowania czy smażenia zapewnia się produktom stabilność. Olej roślinny jest zdrowy i niesie wiele korzyści. Oczywiście powinien być stosowany z umiarem i należy wybierać tylko i wyłącznie tłuszcz nieutwardzony. Wówczas można mieć pewność, że smak potraw będzie najlepszy, a dodatkowo można uzupełnić witaminy i mikroelementy w organizmie.

Jak zrobić sos grzybowy z mrożonych grzybów?

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zrobić bulion z kostki rosołowej?