Zdrowie według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) to stan nie tylko fizycznego, ale również umysłowego i społecznego dobrostanu. Klasyczna definicja zdrowia w ostatnim czasie rozszerzona została o sprawność do prowadzenia produktywnego życia ekonomicznego i społecznego. WHO zdrowie – jak łatwo się domyślić – jest zagadnieniem bardzo szerokim i obszernym, które jest bardzo trudne do zdefiniowania.
Sprawdź również: Jak dbać o swoje zdrowie, czyli zdrowe nawyki
Zdrowie fizyczne
Zdrowie fizyczne w dużym skrócie mówiąc oznacza prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. WHO zdrowie fizyczne odnosi się także do zachowania równowagi pomiędzy procesami anabolicznymi i katabolicznymi. Za organizmy zdrowe fizycznie uznaje się te, w których nie przebiegają żadne procesy patologiczne. Wszystkie układy i narządy działają bez zakłóceń. Wbrew pozorom nie trzeba być wcale bardzo wysportowanym, aby być zdrowym fizycznie.
Zdrowie psychiczne
Jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne to warto je podzielić na zdrowie emocjonalne i umysłowe. Ludzie zdrowi emocjonalnie są w stanie rozpoznać i nazwać poszczególne emocje. Człowiek zdrowy emocjonalnie jest także w stanie wyrazić swoje emocje we właściwy sposób. Zdrowie umysłowe odnosi się oczywiście do prawidłowego przebiegu poszczególnych procesów myślowych. Zdrowie umysłowe pokazuje zdolność do logicznego i jasnego myślenia. Warto wyraźnie zaznaczyć, że zdrowie umysłowe wiąże się bezpośrednio z poprawnością działania praktycznie całego układu nerwowego.
Czym jest piramida zdrowego żywienia?
Piramida zdrowego żywienia zawiera kilka sprawdzonych zasad prawidłowego żywienia. Pamiętać należy o tym, że prawidłowy rozwój możliwy jest w dużej mierze właśnie dzięki odpowiedniej diecie. Na sprawność fizyczną i intelektualną duży wpływ ma również aktywność fizyczna. Opisywana piramida w graficzny sposób prezentuje grupę produktów spożywczych, które warto wprowadzić do codziennej diety. Jak łatwo się domyślić im wyższe piętro w piramidzie, tym oczywiście mniejsza ilość oraz mniejsza częstotliwość spożywanych produktów. Podstawowa wersja piramidy żywieniowej odnosi się wyłącznie do osób dorosłych. Oddzielna jest także piramida dla osób starszych, dzieci i młodzieży. Różnice w piramidzie wynikają oczywiście z nieco innych potrzeb konkretnych grup wiekowych.
Jakie są zasady zdrowej diety?
Jedną z podstawowych zasad jest regularne spożywanie posiłków. Specjaliści od zdrowego odżywiania zalecają jedzenie 5 posiłków dziennie i bardzo częste picie wody. Zdrowa i zbilansowana dieta powinna być oparta przede wszystkim na świeżych warzywach i owocach. Ogromną rolę w jadłospisie odgrywają także produkty zbożowe. Mowa tutaj przede wszystkim o produktach pełnoziarnistych. Zdrowa dieta powinna być oparta na chudym mięsie, rybach, jajkach i nasionach z roślin strączkowych. Tłuszcze zwierzęce warto jak najszybciej zastąpić tłuszczami roślinnymi. Zrezygnować należy oczywiście ze spożywania słodkich napojów i słodyczy. Identycznie wygląda również sytuacja jeżeli chodzi o słone przekąski i produkty fast food. Oprócz diety zadbać należy także o aktywność fizyczną.