Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Skąd pochodzi pieprz, czyli co warto wiedzieć o tej niezwykłej przyprawie

Dieta Data publikacji - 16 sierpnia 2022 Autor - Redakcja ekaloria.pl
skąd pochodzi pieprz

Pieprz wydaje się jedna z najszerzej stosowanych przypraw na świecie, a potwierdzają to statystyki. Rynek sprzedaży pieprzu to blisko jedna trzecia całego rynku przypraw. Znany jest od pokoleń, znaleźć go można chyba w każdej kuchni, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawę skąd pochodzi pieprz, ani jak ciekawa jest historia pieprzu. Sprawdź już dziś nasz artykuł.

Skąd pochodzi pieprz?

Kupując saszetkę z pieprzem niewiele osób zastanawia się, skąd pochodzi. Wiemy, że w przypadku tej uprawy wymaganie to dość ciepły klimat. Jednak uprawa tej przyprawy wydaje się bardzo powszechna. I tak faktycznie jest. Pieprz, a dokładniej tropikalne pnącza Piper nigrum pochodzą z Azji, najprawdopodobniej z Indii. Jednak obecnie ta przyprawa jest uprawiana w bardzo wielu miejscach na świecie.
Roślina szybko została rozpowszechniona poza Azję wiele wieków temu, już w starożytności znano ją Europie. Jednak bardzo długo był uprawiany głównie w Indiach i Malezji. Obecnie uprawiany jest także na tropikalnych obszarach południowej Afryki oraz w Brazylii.

Sprawdź także: Czy pieprz jest zdrowy?

Historia pieprzu – o tym możesz nie wiedzieć

Pieprz jest bardzo popularną przyprawą, której zakup nie drenuje portfela. Dziś jest tani, jednak cofając się w czasie dowiemy się, że były czasy, gdy był drogi niczym złoto. Mogły sobie na niego pozwolić tylko osoby o wysokim statusie materialnym. Nie powinno więc dziwić, że pieprz ma bardzo ciekawą historię.

Cenne właściwości pieprzu znano już kilka tysięcy lat temu. Pierwsze plantacje tej przyprawy powstały prawdopodobnie już około X wieku p.n.e., a do Europy przywieźli go prawdopodobnie żołnierze Aleksandra Wielkiego. Wiadomo, ze w Grecji znano go w IV wieku p.n.e. Jednak nie używano go wtedy jeszcze jako przyprawa. Początkowo pieprz stosowano głównie w celach medycznych, jako odtrutkę.

Pieprz w starożytnej Europie i w początkowych wiekach naszej ery był tak cenny, że mógł stanowić walutę. Często stosowano go jako środek płatniczy. Jeszcze w średniowieczu jego ceny sprawiały, że był symbolem prestiżu i władzy. Spowodowane to przez trudny szlak, jaki należało przebyć, by sprowadzić zapas tej przyprawy do Europy. Ceny pieprzu zaczęły spadać dopiero, gdy Vasco da Gama wytyczył nowy szlak morski z Europy do Indii.

pieprz

Warto stosować nie tylko ze względów smakowych

Większość osób najbardziej kojarzy pieprz czarny, ale dostępny jest też biały i czerwony. Nie każdy jest jednak świadomy, że by uzyskać czarną wersję tej przyprawy zbiera się jeszcze niedojrzałe owoce. Gdy owoc dojrzeje uzyskujemy pieprz czerwony, a po obraniu ze skórki, biały. Czarny pieprz ma silniejszy smak, ale delikatniejszy aromat niż czerwona wersja.

Wcześniej przyprawę tą stosowano jako lekarstwo. Korzystano z niego głównie w walce z zatruciami. Jak się okazuje przyprawa faktycznie ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy ułatwiając trawienie i pobudzając organizm do wydzielania soków żołądkowych. Pieprz, dzięki wysokiej zawartości piperyny, ma właściwości przeciwutleniające. Chroni organizm przed negatywnym wpływem wolnych rodników działając przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Ma też działanie przeciwreumatyczne.

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?