Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Jak pasteryzować przetwory – czyli jak zachować lato na dłużej?

Dieta Data publikacji - 16 sierpnia 2022 Autor - Redakcja ekaloria.pl
jak pasteryzować przetwory

Lato i wczesna jesień obfitują w słodkie, soczyste i pełne witamin owoce. Te kupowane przez pozostałą część roku nie smakują już tak dobrze. Na szczęście jest sposób by cieszyć się smakiem najlepszych owoców także jesienią i zimą. Wymaga to odrobiny pracy ale zimą domowe przetwory smakują najlepiej. Podpowiadamy co i jak pasteryzować przetwory.

Sprawdź także: Ziemniaki, składnik wielu dań obiadowych

Co można zamknąć w słoiku na dłużej?

Ludzie od wieków szukali różnych sposobów na długie przechowywanie żywności. Suszenie, solanki to niektóre z metod stosowanych od wieków. Do takich metod należy również pasteryzacja. W słoikach i wekach zamykano najróżniejsze przetwory. Pasteryzować można mleko, owoce, warzywa, a nawet mięso.

W słoikach często zamykamy smak lata, mogą to być soki, kompoty i drzemy. Dobrze jest też w ten sposób zachować na zimę różnego rodzaju syropy. Nie tylko ze względu na smak, ale także by być przygotowanym na jesienne przeziębienia i grypę. Pasteryzować warto też letnie potrawy, z dojrzałych w gorącym słońcu pomidorów, ogórków czy cukinii, a także innych warzyw. Świetnym sposobem na zachowanie smaków lata jest też kiszenie warzyw przed pasteryzacją. Warto też pokusić się o takie jesienne przetwory, jak chociażby grzyby w occie.

Na czym polega pasteryzacja?

Pasteryzacja to stosunkowo prosta metoda konserwacji żywności. Co ważne, nie wymaga użycia żadnych chemicznych konserwantów. Odkrył ją Ludwik Pasteur w XIX wieku. Pasteryzacja polega na poddaniu szczelnie zamkniętych naczyń działaniu wysokich temperatur. Dzięki temu można całkowicie wyeliminować drobnoustroje odpowiadające za psucie się jedzenia oraz zahamować działanie enzymów.

Pasteryzacja nie tylko nie zmienia smaku potraw, ale co ważniejsze pozwala zachować wszystkie minerały i witaminy zawarte w owocach, warzywach czy innych pasteryzowanych składnikach. Podczas procesu pasteryzacji przetwory podgrzewa się do temperatury w przedziale 60 do 100 stopni Celsjusza. Co ważne podczas pasteryzacji nigdy nie przekracza się temperatury 100 stopni Celsjusza. Czas pasteryzacji będzie zaś zależał od rodzaju przetworu, jego kwasowości oraz od pojemności naczynia, w którym danie ma być przechowywane.

jak pasteryzować przetwory

Jak pasteryzować przetwory w słoikach?

Generalna zasada pasteryzacji jest taka sama, wystarczy zamknąć przetwory w słoiku o odpowiednio długo pooddawać go odziaływaniu wysokiej temperatury. W praktyce przetwory można pasteryzować na trzy sposoby:
– na mokro, czyli w garnku;
– pasteryzacja na sucho, czyli w piekarniku;
– pasteryzacja „pod kocem”.

Niezależnie od wybranej metody słoiki trzeba odpowiednio przygotować. Przed umieszczeniem w nich przetworów należy je dokładnie umyć, a najlepiej wyparzyć. Dotyczy to również zakrętek, oraz gum w przypadku weków.

Pasteryzując słoiki na mokro umieszcza się je w garnku a następnie gotuje. Ważne jest by między słoikami zachować odstęp, by nie obijały się mocno o siebie warto też na dnie umieścić ściereczkę. Słoiki powinny być zanurzone w wodzie do około 2/3 wysokości. Większość słoików wystarczy gotować około 20 minut. Przetwory z mięsem zaleca się poddawać dwukrotnej pasteryzacji.

Pasteryzując słoiki na sucho umieszczamy je w nagrzanym piekarniku. Tu wymagana jest jednak nieco wyższa temperatura niż przy gotowaniu, powinna ona wynosić około 120-130 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób nie można pasteryzować słoików typu weki.

Niektóre przetwory można pasteryzować „pod kocem”. Wyparzone słoiki wypełniamy np. wrzącym dżemem, szczelnie zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Tak zamknięte słoiki przykrywamy kocem i czekamy do całkowitego wystudzenia. Jeżeli słoik się „zaciągnie” można go przechowywać całą zimę.

AP21.PL

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dietetyka