Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Dietetyka. Studia praktyczne przygotowujące do pracy w zawodzie

Dieta Data publikacji - 11 kwietnia 2024 Autor - Redakcja ekaloria.pl
Dietetyka

Świadomość społeczna dotycząca kwestii zdrowego odżywiania i wpływu diety nie tylko na sylwetkę, ale też ogólne samopoczucie i kondycję organizmu, zwiększa się z roku na rok. Polacy coraz częściej decydują się też na skorzystanie z usług specjalistów, w tym m.in. dietetyków. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił w tym zawodzie, powinny rozważyć zapisanie się na studia dietetyczne – zwłaszcza że są to w dużej mierze studia praktyczne, przygotowujące do pracy z klientami.

Czy studia na kierunku dietetyka są trudne?

Osoby, które w liceum nie uczęszczały do klasy o profilu biologiczno-chemicznym mogą zastanawiać się, czy studia dietetyczne nie będą dla nich za trudne. Przyjrzyjmy się zatem programowi studiów – na większości uczelni studenci dietetyki uczą się m.in. anatomii, podstaw genetyki, biochemii ogólnej i żywności czy mikrobiologii; przedmioty z zakresu biologii i chemii stanowią jednak tylko część programu studiów. Większość zajęć dotyczy fizjologii człowieka i podstaw żywienia klinicznego, technologii żywności, jej analizy i oceny czy edukacji żywieniowej. Osoby, które będą sumiennie uczęszczać na zajęcia i regularnie się uczyć, nie powinny mieć problemu ani ze zdawaniem kolejnych sesji, ani ukończeniem studiów.

Jakie przedmioty rozszerzone na dietetykę? Co zdawać na maturze?

Wszyscy, którzy myślą o studiowaniu dietetyki, muszą oczywiście zdać egzamin maturalny. Jeśli chodzi jednak o wybór przedmiotów na poziomie rozszerzonym to warto mieć świadomość, że wiele zależy od wymagań rekrutacyjnych danej uczelni – każda szkoła wyższa samodzielnie ustala, jakie są warunki rekrutacji na dany kierunek w jej ofercie. Z tego względu osoby zdecydowane na studiowanie dietetyki powinny zaznajomić się z wymaganiami wybranej uczelni jeszcze przed złożeniem deklaracji o wyborze przedmiotów maturalnych. 

Przy wyborze uczelni warto z kolei kierować się nie tylko ocenami absolwentów czy miejscem w rankingach, ale też – czy program zajęć na kierunku dietetyka jest dopasowany do wymagań rynku pracy, jak ma to miejsce np. na Uczelniach WSB Merito. Z perspektywy przyszłego dietetyka istotne jest bowiem to, by na studiach nauczył się wszystkiego, co będzie mu potem niezbędne w pracy z pacjentami – i by potrafił wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Dietetyka – studia zaoczne i hybrydowe

Osoby, które chciałyby przebranżowić się i związać swoją przyszłość z dietetyką, a aktualnie pracują w innym zawodzie, mogą postawić na studia zaoczne (na których zajęcia odbywają się w weekendy) lub na studia hybrydowe. Podjęcie studiów w takim trybie będzie możliwe m.in. na wspomnianych wcześniej Uczelniach WSB Merito.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

syrop z jagody kamczackiej