Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy olej syntetyczny jest odpowiedni do starszego pojazdu?

Lifestyle Data publikacji - 2 marca 2024 Autor - Redakcja ekaloria.pl
olej syntetyczny

Popularne obecnie oleje silnikowe można podzielić na dwie podstawowe grupy: oleje mineralne i oleje syntetyczne. Te pierwsze, a więc oleje mineralne, powstają w procesie rafinacji ropy naftowej i są stosunkowo tanie, co wynika z mało skomplikowanego procesu produkcyjnego polegającego na oczyszczeniu naturalnie występującej ropy naftowej. Drugie popularne dziś oleje, a więc oleje syntetyczne, powstają sztucznie, poprzez łączenie ze sobą przygotowanych w tym celu chemikaliów. Jak więc możesz słusznie przypuszczać, pierwszy olej syntetyczny powstał później, bo w 1949 roku, a oleje mineralne są z nami już od 1866 roku. 

Taki podział rodzi automatycznie różne mity i nieporozumienia wśród klientów. Jednym z nich jest to, że wiele osób uważa, jakoby oleje mineralne były przeznaczone do starszych samochodów, a syntetyczne do nowszych. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ w końcu samochody projektowane przed powstaniem olejów syntetycznych musiały być tworzone z myślą o olejach mineralnych. Nie trzeba jednak jeździć samochodem wyprodukowanym w latach 40.XX wieku, aby do swojej maszyny móc wlewać tańszy olej mineralny. Wiele samochodów projektowanych już po wynalezieniu olejów syntetycznych wciąż charakteryzowała się niskimi wymaganiami co do jakości oleju i doskonale działała na olejach mineralnych.

Niestety część użytkowników fakt, że oleje mineralne można czasami wykorzystywać w starszych samochodach, przekształca sobie na mit, jakoby oleje mineralne były jedynymi, jakie można stosować w starszych maszynach i nie wolno do nich wlewać olejów syntetycznych. Takie osoby tracą wiele zalet, które niosą za sobą nowoczesne oleje syntetyczne. Najważniejszą z owych zalet, ujawniającą się najmocniej w przypadku starszych samochodów, jest ich odporność na wahania temperatur. Oleje syntetyczne pozostają płynne nawet w bardzo niskich temperaturach, co ułatwia odpalanie zimą, a jednocześnie są w stanie stworzyć odpowiednią warstwę ochronną, nawet jeśli temperatura otoczenia jest wyjątkowo wysoka.

Podsumowywując i odpowiadając na pytanie postawione w tytule, tak, oleje syntetyczne są odpowiednie do starszych samochodów i nawet mają nad nimi przewagę. Jeśli więc stać cię na kupno dobrego oleju syntetycznego, to my gorąco cię do tego zachęcamy.

 Materiał zewnętrzny

Jak zrobić sos grzybowy z mrożonych grzybów?

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Suche i zmęczone oczy - przyczyny i sposoby leczenia