Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czy olej syntetyczny jest odpowiedni do starszego pojazdu?

Lifestyle Data publikacji - 2 marca 2024 Autor - Redakcja ekaloria.pl
olej syntetyczny


Popularne obecnie oleje silnikowe można podzielić na dwie podstawowe grupy: oleje mineralne i oleje syntetyczne. Te pierwsze, a więc oleje mineralne, powstają w procesie rafinacji ropy naftowej i są stosunkowo tanie, co wynika z mało skomplikowanego procesu produkcyjnego polegającego na oczyszczeniu naturalnie występującej ropy naftowej. Drugie popularne dziś oleje, a więc oleje syntetyczne, powstają sztucznie, poprzez łączenie ze sobą przygotowanych w tym celu chemikaliów. Jak więc możesz słusznie przypuszczać, pierwszy olej syntetyczny powstał później, bo w 1949 roku, a oleje mineralne są z nami już od 1866 roku. 

Taki podział rodzi automatycznie różne mity i nieporozumienia wśród klientów. Jednym z nich jest to, że wiele osób uważa, jakoby oleje mineralne były przeznaczone do starszych samochodów, a syntetyczne do nowszych. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ w końcu samochody projektowane przed powstaniem olejów syntetycznych musiały być tworzone z myślą o olejach mineralnych. Nie trzeba jednak jeździć samochodem wyprodukowanym w latach 40.XX wieku, aby do swojej maszyny móc wlewać tańszy olej mineralny. Wiele samochodów projektowanych już po wynalezieniu olejów syntetycznych wciąż charakteryzowała się niskimi wymaganiami co do jakości oleju i doskonale działała na olejach mineralnych.

Niestety część użytkowników fakt, że oleje mineralne można czasami wykorzystywać w starszych samochodach, przekształca sobie na mit, jakoby oleje mineralne były jedynymi, jakie można stosować w starszych maszynach i nie wolno do nich wlewać olejów syntetycznych. Takie osoby tracą wiele zalet, które niosą za sobą nowoczesne oleje syntetyczne. Najważniejszą z owych zalet, ujawniającą się najmocniej w przypadku starszych samochodów, jest ich odporność na wahania temperatur. Oleje syntetyczne pozostają płynne nawet w bardzo niskich temperaturach, co ułatwia odpalanie zimą, a jednocześnie są w stanie stworzyć odpowiednią warstwę ochronną, nawet jeśli temperatura otoczenia jest wyjątkowo wysoka.

Podsumowywując i odpowiadając na pytanie postawione w tytule, tak, oleje syntetyczne są odpowiednie do starszych samochodów i nawet mają nad nimi przewagę. Jeśli więc stać cię na kupno dobrego oleju syntetycznego, to my gorąco cię do tego zachęcamy.

 Materiał zewnętrzny

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dieta niskoglikemiczna