Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Brak magnezu – jego przyczyny i objawy

Zdrowie Data publikacji - 29 maja 2022 Autor - Redakcja ekaloria.pl
brak magnezu

Przez wiele osób magnez nazywany jest pierwiastkiem życia. Wszystko dlatego, że ma on ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i bierze udział w wielu procesach w nim zachodzących. Trzeba mieć świadomość tego, że niedobory magnezu są przez człowieka bardzo szybko odczuwalne i mogą być wyjątkowo dotkliwe. Na brak magnezu w organizmie wskazują liczne objawy. Dlatego też warto zainteresować się uzupełnieniem diety produktami bogatymi w magnez, bądź też zastosować odpowiednią suplementację. Ale kiedy brać magnez? Rano czy wieczorem? A skąd mamy wiedzieć co zawiera magnez? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Zobacz także: Na czym polega psychoterapia i kiedy z niej skorzystać?

Za co odpowiada magnez?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie na magnez może być różne u różnych osób. Znacznie zwiększone jest ono u ludzi, którzy pracują fizycznie, studentów, uczniów, sportowców, a także niektórych chorych. Jednak kiedy brać magnez? Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy u siebie typowe objawy braku magnezu w organizmie. A jakie to są objawy? Dowiesz się później!

Teraz wróćmy do tego, kiedy brać magnez? Rano czy wieczorem? A może nie ma to znaczenia. Przekonajmy się! Magnez powinniśmy zażywać godzinę lub dwie po posiłku. Pora dnia nie ma tak naprawdę znaczenia. Ważne jest jednak to, aby przyjąć odpowiednią dawkę w czasie doby. Dzienna dawka  magnezu wynosi przeciętnie u dorosłego człowieka od 300-400 mg. U kobiet wynosi ono 320 mg, u mężczyzn 420mg. Mówi się też, że branie magnezu przed snem zwiększa jego komfort, ponieważ wpływa na nasz układ nerwowy.  

Brak magnezu w organizmie bywa odczuwalne bardzo dotkliwie. Głównie ze względu, że pierwiastek ten jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie różnego rodzaju procesów, dzięki którym komórki mogą funkcjonować prawidłowo. Magnez ma ogromne znaczenie dla prawidłowej przemiany materii, ponieważ wspomaga przyswajanie wartości odżywczych, a także wchodzi w skład enzymów trawiennych. Badania wykazały, że magnez obniża poziom cholesterolu, stąd też szczególną uwagę na jego prawidłowe spożycie powinny zwrócić uwagę osoby zagrożone chorobami serca oraz miażdżycą.

Osoby cierpiące na brak magnezu mogą odczuwać objawy neurologiczne. Wszystko dlatego, że magnez ma ogromny wpływ na prawidłowe działanie układu nerwowego. Poprawia funkcjonowanie mózgu, a także koncentrację. Suplementacja magnezu może ograniczyć nerwowość, działa uspokajająco oraz antydepresyjne. Już wiesz za co odpowiada magnez. 

brak magnezu

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Niektóre objawy niedoboru magnezu bywają bardzo pospolitymi dolegliwościami, które pacjenci często bagatelizują bądź też mylą z innymi chorobami. Osoby cierpiące na brak magnezu mogą odczuwać problemy ze snem, dokuczliwe bóle głowy, skurcze mięśni, drżenie powiek i rąk, brak energii, a także problemy ze stawami. Objawem niedoboru magnezu mogą być także problemy z kruchością paznokci i włosów, a także długotrwały brak energii. Może wystąpić też spadek odporności i pojawić się rozdrażnienie.  Dalej zastanawiasz się kiedy brać magnez? Jeśli jakiekolwiek objawy wskazują na możliwość występowania braku magnezu, należy reagować natychmiast i zrobić badania krwi. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że długotrwały niedobór tego cennego pierwiastka może prowadzić do bardzo poważnych stanów – nerwobóli, silnych skurczy mięśni, łamliwości kości, a także stanów depresyjnych. Szczególnie niebezpieczne niski poziom magnezu może być dla pań będących w ciąży, bowiem może skutkować poronieniem.

Podsumowanie

Podsumowując, warto zastanowić się, jakie mogą być przyczyny niedoboru magnezu. Jako pierwszą z nich z pewnością warto wskazać ubogą, mało zróżnicowaną dietę, a także nadużywanie herbaty, kawy i alkoholu. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że poziom magnezu może zmniejszyć się po przebytej antybiotykoterapii, zażywaniu leków moczopędnych, a także przy antykoncepcji hormonalnej.

A zastanawiałeś się co zawiera magnez? Jest wiele produktów bogatych w ten pierwiastek. A magnez najlepiej przyswajalny jest z pożywienia. Dobrym źródłem magnezu są produkty zbożowe takie jak: kasza gryczana, kasza jęczmienna, otręby owsiane, płatki owsiane, ryż brązowy czy chleb żytni. Z warzyw możemy wyróżnić szpinak, brokuły, natkę pietruszki, marchew, pietruszkę, jarmuż i rukolę. Rośliny strączkowe to też dobre źródło magnezu. Nie zapominajmy też o orzechach i nasionach. Z pojedynczych produktów, które zawierają wysokie źródło magnezu można wyróżnić: soję, banany, awokado, figi, ser żółty, wątróbkę, łososia, makrelę, owoce morza, gorzką czekoladę, kakao i wodę mineralną. Pamiętaj, dieta zawierająca produkty „bogato-magnezowe’ pozwala na utrzymanie jego prawidłowego stężenia w naszym organizmie.

Co ciekawe, magnez jest o wiele gorzej przyswajany u osób narażonych na częsty stres. Jest to błędne koło, ponieważ niedobór tego pierwiastka może jeszcze bardziej nasilać nerwowość i stany lękowe. Jednak jak widzisz jest wiele sposobów na poradzenie sobie z brakiem magnezu w organizmie. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. 

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak przygotować się do testu SANCO