Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Otyłość u dzieci – przyczyny, diagnozowanie, leczenie

Dieta Data publikacji - 30 stycznia 2023 Autor - Redakcja ekaloria.pl
Otyłość u dzieci

Coraz więcej dzieci cierpi na otyłość. Niestety prowadzi ona do wielu przewlekłych chorób, a także obniżenia komfortu i długości życia. Najczęściej wynika to z nieprawidłowych nawyków żywieniowych i braku regularnej aktywności fizycznej. Niekiedy jednak otyłość jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Jak pomóc swojemu dziecku, by było zdrowe i gdzie zgłosić się po pomoc? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Zacznij od diagnostyki

Zdrowa, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna, to oczywiście podstawa zdrowego życia, zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka. Czasami jednak mimo prawidłowego trybu życia, zdrowej diety i odpowiedniej ilości snu, nie udaje się osiągnąć prawidłowej wagi. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. Oprócz dietetyka czy diabetologa powinniśmy wybrać się z naszym dzieckiem do endokrynologa dziecięcego. Do poradni endokrynologicznej są niestety bardzo długie kolejki i potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, jednak możemy dostać się do specjalisty bez skierowania, np. wybierając wizytę prywatną. Możemy znaleźć placówkę w swoim mieście poprzez wyszukiwarkę internetową, np. wpisując „Prywatna klinika medyczna Gdańsk”.

Buduj zdrowe nawyki żywieniowe

Jeśli wykluczymy ewentualne zaburzenia wynikające np. z zaburzeń hormonalnych, powinniśmy przyjrzeć się diecie naszego dziecka. To naturalne, że chcemy, by nasze dziecko było najedzone i nie brakowało mu żadnych składników odżywczych. Jednak czasami po prostu podawane im porcje są zbyt duże. Przyjrzyjmy się także czy posiłki są zbilansowane i zdrowe, nie tylko te spożywane w domu, ale także konsumowane przez dziecko w szkole. Nie masz czasu przyrządzić kanapki i dziecko kupuje puste kalorie w postaci tłustego pączka lub paczki chipsów na przerwie w szkole?  Postaraj się, by nie dochodziło do takich sytuacji. Poznaj preferencje swojego dziecka. Jeśli nie lubi brokułów, nie karz mu ich jeść. Z powodzeniem zastąpisz je innym warzywem. 

Jak powinna wyglądać dieta dziecka w wieku szkolnym?

Nie każdy wie, jak powinno wyglądać żywienie dziecka w wieku szkolnym. Jak więc ma wyglądać dieta dziecka?

  • Posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny,
  • Posiłki powinny być bogate w składniki odżywcze takie jak białko, zdrowe tłuszcze, witaminy,
  • Jadłospis powinien zawierać 5 porcji warzyw (1 ewentualnie 2 porcje można zastąpić owocami),
  • Spożywane posiłki powinny być ubogie w cukier,
  • Nie należy podawać dzieciom posiłków typu fast food,
  • Dziecko powinno spożywać porcje dostosowane do swojego wieku,
  • Dziecko powinno wypijać ok. 1,5 litra wody dziennie (w zależności od wieku i aktywności),
  • Ostatni posiłek powinien być spożywany na dwie godziny przed snem.

Sen i aktywność fizyczna

Bardzo ważny w utrzymaniu prawidłowej wagi jest nie tylko sport, ale także odpowiednia ilość snu. Zwróć uwagę, czy Twoje dziecko nie śpi zbyt mało i czy je zbyt późno, co uniemożliwia organizmowi odpoczynek, gdyż organizm zajęty jest trawieniem. Nie zmuszaj też do sportu, którego nie lubi. Pomóż znaleźć mu taką aktywność fizyczną, która sprawi mu przyjemność. Zdrowe życie wcale nie musi być uciążliwe. 

Materiał zewnętrzny

Redakcja ekaloria.pl

Naszym celem jest inspirowanie czytelników do świadomego dbania o swoje ciało i umysł, oferując rzetelne informacje, praktyczne porady oraz motywujące historie. Wierzymy, że zdrowy styl życia to podstawa do osiągnięcia pełni szczęścia i samorealizacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

syrop z jagody kamczackiej