Buty narciarskie to spora inwestycja, dlatego po intensywnym użytkowaniu na stoku, koniecznie zadbaj o ich prawidłową pielęgnację. Dzięki temu przetrwają wiele sezonów. Przede wszystkim mamy na myśli odpowiednie pranie, suszenie, a także regularne czyszczenie z zabrudzeń. Jak to zrobić? Podpowiadamy w naszym artykule!
Wyczyść buty po każdym dniu na stoku
Śnieg, błoto czy drobiny piasku mogą z czasem uszkadzać materiały i osłabiać konstrukcję buta, szczególnie w okolicy łączeń czy klamer. Właśnie dlatego od razu po powrocie ze stoku poświęć kilka minut na dokładne oczyszczenie. Usuń nadmiar śniegu i wilgoci z powierzchni buta. Na wyjeździe masz pewnie ograniczone możliwości, dlatego wystarczy zrobić to z pomocą wilgotnej lub suchej szmatki. Mokre wkładki osusz ręcznikiem, a następnie odstaw je do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej.
Umyj buty narciarskie po sezonie – zacznij od wkładek
Twoje buty narciarskie były często używane i wymagają gruntownego wyczyszczenia? W takim razie poświęć im chwilę. Zacznij od wyciągnięcia wkładek, które niestety są narażone na wilgoć i pot, a co za tym idzie – mogą mieć nieprzyjemny zapach po dłuższym użytkowaniu. Zalecenia dotyczące ich prania znajdziesz w informacjach od producenta. Niektóre z nich możesz umieścić w pralce, ale trzeba pamiętać o niskiej temperaturze, niewielkiej liczbie obrotów i delikatnych środkach piorących.
Nie wszystkie wkładki możesz jednak wyprać, bo w ten sposób uszkodzisz ich cenną strukturę, a tym samym ważne właściwości. Wtedy zastosuj do mycia mydło szare lub łagodny płyn do prania. Zrób to z pomocą letniej wody i miękkiej ściereczki. Mocno zabrudzone wkładki możesz oddać również do ozonowania albo namoczyć w wodzie z detergentem (gdy producent zaleca takie rozwiązanie). Jeśli chcesz tylko odświeżyć wkładki, spryskaj je środkiem antybakteryjnym albo antygrzybiczym. Mogą przydać się również specjalne dezodoranty dostępne na rynku.
Wyczyść skorupę zewnętrzną
Użyj miękkiej ściereczki lub gąbki oraz letniej wody z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego (np. płynu do naczyń). Oczyść całą powierzchnię skorupy. Zrób to dokładnie, zwracając szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca – okolice klamer, zawiasów i regulacji. Tam gromadzi się często piasek, kurz i błoto.
Zadbaj o prawidłowe suszenie
Suszenie butów narciarskich po umyciu to bardzo ważny etap – zarówno na co dzień po jeździe, jak i po sezonowym czyszczeniu. Wilgoć, która gromadzi się wewnątrz buta, sprzyja rozwojowi bakterii, powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, a z czasem może prowadzić do zniszczenia materiałów wewnętrznych. Najważniejszą zasadą jest unikanie suszenia na kaloryferach, grzejnikach lub przy kominku. Zbyt wysoka temperatura może spowodować deformację materiału, pękanie tworzywa lub odklejanie się elementów wewnętrznych.
Dla skuteczniejszego suszenia można zastosować specjalne suszarki do butów narciarskich – są one bezpieczne dla materiałów i skutecznie usuwają wilgoć z wnętrza buta. Do tego mają często funkcję naświetlania antybakteryjnego. W profesjonalnych sklepach, takich jak Ski Race Center, możesz znaleźć wiele takich urządzeń. Najprostszym sposobem jest jednak umieszczenie ich w przewiewnym miejscu. Na czas suszenia butów narciarskich możesz wyciągnąć linery (jeśli to konieczne) albo robić to w całości.
Zaimpregnuj buty narciarskie
Po czyszczeniu, wykonaj jeszcze jeden niewielki krok w celu kompleksowej konserwacji. Wykorzystaj do tego specjalne preparaty do butów narciarskich. Kiedy skorupa i wkładka dokładnie wyschną, nałóż impregnat. Dzięki temu materiały będą odporne na wodę i zanieczyszczenia, a tym samym przedłużysz ich trwałość. Zarówno buty narciarskie, jak i wiele akcesoriów do ich impregnacji i konserwacji, znajdziesz w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/7-buty-narciarskie.
Sprawdź stan techniczny butów narciarskich
Czyszczenie to także dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny butów. Koniecznie sprawdź, czy nie ma pęknięć na skorupie, poluzowanych śrub czy uszkodzonych klamer. Wczesne wykrycie takich problemów przekłada się na szybką reakcję, a co za tym idzie – zapobiegniesz niebezpiecznych sytuacji na stoku podczas kolejnego wyjazdu.
Buty narciarskie musisz odpowiednio przechowywać!
Po zakończeniu sezonu, schowaj buty narciarskie do pokrowca. Nie chowaj ich do torebek foliowych, które zatrzymują wilgoć i nie dają ochrony podczas ewentualnych uderzeń. Następnie umieść buty narciarskie w suchym i przewiewnym miejscu. Unikaj miejsc typu garaż, strych lub piwnica, gdzie panuje zmienna temperatura lub nadmierna wilgoć. Pamiętaj o tym, aby zapiąć klamry w taki sposób, aby skorupa zachowała swój kształt. Pozostawienie całkowicie rozpiętych butów może sprawić, że tworzywo się odkształci, co w kolejnym sezonie utrudni dopasowanie buta do stopy.
Artykuł sponsorowany