Rzeżucha – wiosna, wielkanocne klimaty i ortografia

Niemcy twierdzą, że nie ma lepszego lekarstwa na katar niż rzeżucha. Wystarczy podać ją w okresie przeziębień i problem z głowy. Francuzki sokiem z rzeżuchy zmywają twarz, by mieć jasną cerę, bez piegów i plam pigmentowych. Amerykanki natomiast dodają ją ponoć do kanapek serwowanych swoim partnerom przekonane, że pobudza ona męskość. Ile jest w tym prawdy, a ile przesądów?

Wanilia – rozkwita o wchodzie słońca, by umrzeć wieczorem

Budzi w nas wspomnienia z dzieciństwa. Dodaje czaru najbanalniejszym deserom takim jak lody, ciastka i kremy. Łagodzi smak innych przypraw, tłumi gorycz, dodaje urody koktajlom. Można ją znaleźć w perfumach, zapachu świec i tytoniu. Jak znalazła się na naszych stołach? Dlaczego jej kwiaty zapyla się ręcznie? Co to jest wanilizm? Poznajcie wanilię, jedną z najszlachetniejszych i najdroższych przypraw świata.

Gwoździki goździki

Należą do najstarszych przypraw w dziejach ludzkości. Są aromatyczne, pachną intensywnie – słodko i cierpko zarazem. Ich smak jest palący, ognisty i wywołuje wrażenie drętwienia ust. Jeśli są dobrej jakości są ciężkie i tłuste, a wrzucone do wody ustawiają się pionowo lub toną. Podobno osoby, które rozsmakowały się w nich, żyją dłużej ciesząc się po kres swych dni młodością zarówno ciała jak i ducha.

Gałka muszkatołowa – „pasza flory tropikalnej”

Botanicy nazywają drzewo muszkatołowca korzennego „paszą flory tropikalnej”. Dlaczego? Otóż drzewa tego gatunku dzielą się na męskie i żeńskie. Jeden muszkatołowiec rodzaju męskiego, otoczony jest przeważnie całym harem muszkatołowców „płci pięknej” i potrafi zapylić od dziesięciu do dwudziestu takich okazów!

Panie chrzanie, niech pan przestanie!

Jego korzenie wydzielają specyficzny, lekko duszący i ostry zapach. Z tego powodu pracownicy przetwórni warzywnych muszą nosić na twarzach maski, chroniące układ oddechowy przed podrażnieniem. Chrzan pospolity – daje w kość jednym, by nieść wielką przyjemność kulinarną drugim, a jego smaku nie da się porównać z żadną inną potrawą czy przyprawą.

Jak kakao czekoladę nam dało

Cenili ją Majowie, za boski dar uważali Aztekowie, dziś szaleje za nią cały świat. I na nic zdadzą się ostrzeżenia, że kaloryczna, że tucząca a przy tym obstrukcyjna. Nikt się jej nie oprze! Ach te aromatyczne napoje i pyszne łakocie z czekoladą w roli głównej. A w dodatku nastrój po niej lepszy, człowiek jakiś taki bardziej rozluźniony… Podziękujmy kakao!

Cynamon – historia przyprawy, wojen i korporacji.

Wzmianki o cynamonie znajdujemy w Biblii i papirusach egipskich, nie wspominając o legendarnym zielniku Shennonga sprzed 5000 lat. Był on mitycznym cesarzem chińskim i bohaterem chińskiej mitologii. Jego imię oznacza „Boski Rolnik”, gdyż według tradycji nauczył ludzi uprawiać wiele roślin. Miał także zapoczątkować medycynę …